Jesteś tutaj: Start / Interwencje

Interwencje

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

interwencje-jednostek-ochrony-przeciwpozarowej-na-terenie-powiatu

Artykuły

Przejdź do - UWAGA - pożary w trakcie żniw

UWAGA - pożary w trakcie żniw

31 lipca 2020

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie zwraca się z apelem do wszystkich osób pracujących podczas żniw o zachowanie szczególnej ostrożności. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, aby dorobek całego roku uległ spaleniu w wyniku zaprószenia ognia lub nieszczęśliwego wypadku. Znikoma wilgotność m.in. zboża na  pniu czy słomy na ściernisku sprawia, że pożar spowodować może nawet iskra lub silnie nagrzane elementy maszyn rolniczych. To nie kto inny jak tylko ludzie, w ponad 90 % powodują pożary - w wyniku nieostrożności lub celowo.

Do takiego właśnie zdarzenia doszło w dniu 30.07.2020 r. w Rudołtowicach, gdzie paliło się zboże na pniu oraz rżysko ze słomą. Najprawdopodobniej podczas pracy kombajnu doszło właśnie do zaprószenia ognia. Błyskawicznie rozwijający się pożar strawił prawie hektar terenów rolnych. Dzięki szybko podjętym działaniom gaśniczym i determinacji strażaków oraz właściciela, udało się uratować pozostałą cześć upraw jęczmienia i nie dopuścić do całkowitego zniszczenia całorocznych plonów.  W akcji gaśniczej uczestniczyły 2 zastępy PSP z tutejszej komendy oraz druhowie z Rudołtowic, Ćwiklic i Goczałkowic-Zdroju.

 
 
Czytaj więcej o: UWAGA - pożary w trakcie żniw
Przejdź do - Plaga pożarów sadzy w kominie

Plaga pożarów sadzy w kominie

31 stycznia 2020
Nie pomagają apele, prośby i groźby. Nie ma dnia, żeby pszczyńscy strażacy nie podejmowali działań związanych z pożarami sadzy w kominie. Podobnie było również od poniedziałku 27.01.2020 r. do czwartku 30.01.2020 r., kiedy to jednostki ochrony przeciwpożarowej prowadziły działania w Frydku, Goczałkowicach-Zdroju, Rudołtowicach i Studzionce.  Czy naprawdę musi dojść do tragedii, aby zrozumieć jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą pożar sadzy w kominie? Zagrożenia te, niestety są ogromne, tj. m.in.:
 
- możliwość zatrucia się gazami pożarowymi - w tym tlenkiem węgla, przedostającymi się do pomieszczeń mieszkalnych, w wyniku uszkodzonego przewodu kominowego,
- ryzyko rozprzestrzenienia się pożaru na elementy konstrukcyjne dachu oraz inne materiały palne, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie przewodów kominowych,
- znaczne zniszczenia przewodów kominowych, prowadzące w konsekwencji do zakazu ich użytkowania lub nawet konieczności rozbiórki, ze względu na powstałe uszkodzenia,
- zapalenie się sąsiednich obiektów, części palnych pokrycia dachowego, drzew i krzewów itp., w wyniku wydostającego się ognia oraz iskier z przewodu kominowego.
 
Niestety, bardzo często sami mieszkańcy ignorują przepisy, które narzucają na właścicieli/zarządców/użytkowników m.in. obiektów mieszkalnych, konieczność dbania o przewody kominowe oraz urządzenia i instalacje grzewcze. Niestety brak wiedzy na ten temat, lub lekceważenie tego obowiązku, często prowadzi do poważnych w skutkach pożarów, których finał niestety może być tragiczny.
 
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie,
 apeluje o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych !!!
Niewłaściwie eksploatowane piece, przewody kominowe spalinowe i dymowe,
 mogą doprowadzić do powstania pożaru i/lub silnie trującego tlenku węgla,
stanowiącego zagrożenie dla wszystkich mieszkańców !!!
Zapoznaj się z zasadami i bądź bezpieczny !!!
Czytaj więcej o: Plaga pożarów sadzy w kominie
Przejdź do - Ilość interwencji jednostek ochrony p.poż. na terenie pow. pszczyńskiego w 2019 r.

Ilość interwencji jednostek ochrony p.poż. na terenie pow. pszczyńskiego w 2019 r.

3 stycznia 2020

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-03-10
Data publikacji:2015-03-10
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:54887